close-up-adorable-baby-hand.jpg

שינה

"ישן כמו תינוק"? הלוואי. אני גמורה!

 סוף סוף ילדת, אחרי חודשים ארוכים של בחילות, צרבות, כבדות, כאבי גב, הגיע הרגע והקסם הזה יוצא מתוכך לעולם הגדול. אין דבר יותר מרגש מזה, את שוכבת לך בבית החולים ולמרות הכאבים והתפרים, את במין אופוריה שכזו.

ואז, אחרי יומיים שלושה בבית החולים, אתם חוזרים הביתה, התינוק לא ישן דקה, כל היום הוא צורח

את מנסה הכול!!  מניקה, נותנת מוצץ, מרימה, יוצאת לסיבוב באוטו או בעגלה, מה לא?

לאט לאט את הופכת עייפה ועצבנית יותר ויותר, ובערב מתחילים הגזים, והוא שוב לא מפסיק לצרוח יום אחרי יום, את כבר לא יכולה לראות אותו או לשמוע אותו. כל מה שאת רוצה, זה שמישהו ייקח אותו רגע ממך וייתן לך שקט.

אני רוצה לספר לך שזה ממש לא צריך להיות כך, את לא צריכה להגיע למקומות הללו, וחשוב לי שלא תישארי עם כל הקושי הזה לבד! אני יודעת בדיוק מה את צריכה, יש לי את "נוסחת הקסם" שתושיע אותך מהבכי שלו. נוסחת המתו״ק (מגע, תנועה וקול) והנה מה שאת עושה:

1. עברי אתו לעמידה 

2. התחילי לזוז אתו בבית על הידיים, רצוי בהתחלה בתנוחה אנכית על הכתף

3. הוסיפי טפיחות בקצב קבוע על הגב 

4. דברי אתו, שירי לו....

5. התאימי את העוצמה והקצב של המתו"ק לבכי שלו – 

אם בוכה חזק, הקול, המגע והתנועה צריכים להיות יותר עוצמתיים ואחרי שנרגע לאט לאט את יכולה להוריד עוצמות עד שאת עוצרת לגמרי.

הניחי אותו במיטה, בעריסה, בלול, בפוף...ובמידת הצורך הוסיפי טפיחות מהטוסיק לכיוון הראש

וזה כל העניין, עם מעט תרגול מדויק, מהר מאוד תצליחי להחזיר את השליטה לידייך.

מה יכול להפריע לו לישון? למה הוא מתעורר כל הזמן?

 

 1. אכילת יתר ועומס על הקיבה

 2. עודף בגירויים והצפה חושית

 3. הרגלים מקבעים: רק בעגלה, רק בתנועה, רק במיטה

 4. רגישות חושית - קשה לו מגע השמיכה, הבגד, המוצץ

 5. סדר יום משובש, אין זמנים קבועים לאוכל / לשינה

 6. רפלקס בהלה מוגבר - כל "פיפס" מעיר אותו.

 7. "סטריליות יתר" - הכל שקט מדי 

 8. השכבה על הגב חושפת את המרחב האישי שלו

 9. ציפייה שירדם לבד במיטה שלו מהיום הראשון

 

מה את יכולה לעשות? 

 1. האכילי בצורה מבוקרת, כל שעתיים בהנקה כל 3-4 בתמ"ל

 2. מתני גירויים. בלי טלוויזיה, אייפון, מחשב או המון צעצועים

 3. גווני במשטחי השינה – עגלה, פוף, מנשא, ערסל

 4. הרגילי למגע עמוק כמו טפיחות, שפשופים, עיסויים

 5. הרדימי אותו כל שעה וחצי שוב. אלה מעגלי השינה והערות בגיל הראשוני

 6. ספקי לו תנועה, קול ומגע בדומה לחוויית הרחם 

 7. אפשרי רעשי רקע של בית. אין צורך בדממה

 8. השכיבי אותו על הבטן ביום, כמובן בהשגחה צמודה

 9. הרדימי עלייך עם תנועה קול ומגע. בדיוק כמו שקיבל ברחם

כל אלה גם יחד יספקו לו תנאים מתאימים, אשר יכניסו אותו לאווירת שינה. התמדה ועקביות זה שם הסיפור. הצלחתי עם מאות תינוקות עד היום ואני לגמרי סומכת עלייך שתצליחי גם את.

הקשר בין מלטונין לשינה

נכון שיש מן משפט מעצבן כזה ישן כמו תינוק....וגם את היית בטוחה שהוא נכון וכשייוולד לך התינוק, הוא "יישן כמו תינוק"...אבל איפה זה ואיפה המציאות...

בפועל הוא ער רוב היום, בוכה וצורח, ממש לא רגוע, כל הזמן מתפתל, משמיע קולות, לא נינוח וכל הפנטזיות שלך ללכת לישון כשהוא ישן ירדו לטמיון.

ובטח גם לך יש את החברה הזו שהבן שלה ישן כל היום? רק ישן ואוכל?....בטוחה שהדבר האחרון שאת רוצה זה להיפגש איתה!!

אז אני רוצה להרגיע אותך רגע.... 

 1. זה יעבור וזה ישתפר, תאמיני לי

 2. יש מה לעשות כדי לעזור להם לישון (שנייה, כבר מסבירה)

 

חשוב שנבין שעד גיל 4-5 חודשים המלטונין (הורמון השינה) כמעט ולא מופרש במוח ולכן קשה מאוד להנחיל הרגלי שינה הקשורים לשעות האור והחושך. התינוק בגילאים אלה עדיין עסוק בלהבין "לאן הוא הגיע", הוא לומד לינוק ולהבין את הכללים החדשים ומונע בעיקר מצרכים בסיסיים שאמורים להיות מסופקים לו

 

אז מה את יכולה לעשות?

בהתחלה זה אומר שאת צריכה קצת "לעבוד" בזה. ללמד אותו לישון. תינוק עד גיל 3 חודשים צריך לחזור לישון כל שעה וחצי (!) כן, כל שעה וחצי את מרדימה אותו! (אמרנו, עבודה...)

בסה"כ כ16 שעות בממוצע ביממה. שינה תביא שינה וערות תעורר יותר, וככל שישן יותר ביום, ישן יותר בלילה.

איך תרדימי?

על הידיים, בערסול, במנשא, בפוף, במיטה, בעגלה, בטיול, בקפיצות על כדור, כל האמצעים כשרים!!

העיקר שיישן. יומיים שלושה של "עבודה" בזה והופ....הפלא הזה קורה...האמיני לי, הצלחתי לעשות את זה עם מאות תינוקות עד היום ואם במקרה הוא "מתבלבל" ומתעורר לפני הזמן טפיחות קלות מהטוסיק לכיוון הראש יחזירו אותו מחדש לשינה

איך זה שכל התינוקות ישנים ורק שלך לא? 

חוק מרפי. כל לילה, בשנייה שאת מתחילה להירדם התינוק שלך מתעורר ומתחיל לצרוח. את כבר עייפה ומותשת, רק רוצה לישון!! למה זה צריך להיות כך?

שאלה ראשונה 

כמה שעות הוא ישן במהלך היום? ישן יותר ביום, ישן יותר בלילה, (הפוך ממה שלמדת עד היום)

מה את יכולה לעשות? להרדים אותו במהלך היום כל שעה וחצי

 

שאלה שנייה 

איך את מרדימה אותו? נדיר שנניח תינוק במיטה והוא יירדם לבד, הוא זקוק לתנועה על מנת להירדם כי זה מה שקיבל והתרגל 9 חודשים ברחם

מה את יכולה לעשות? לספק לו חוויה הכי דומה לזו שהייתה לו ברחם, כלומר, להרדים בתנועה, על הידיים, עלייך, או במנשא, בערסל, בפוף או בקפיצות על כדור פיזיו

 

שאלה שלישית

באיזו תנוחה ישן? אם ישן על הגב כל המרחב האישי שלו פתוח ולכן כל רעש, כל תזוזה, כל אור יעירו אותו בבהלה. רפלקס מורו.

מה את יכולה לעשות? בלילה - להחשיך את החדר, להוסיף ניעות מהרגליים לכיוון הראש עד שנרדם, במהלך היום להרדים על הבטן או על הצד, כמובן רק בהשגחה, ולהוסיף טפיחות מהטוסיק לכיוון הראש

שאלה רביעית

איך מורגשת לך ההחזקה השרירית שלו? אם הוא מרגיש לך מאוד מוחזק ושרירי, הוא במצב שלא מאפשר שקט אמיתי, קצת כמו צוואר או גב תפושים, כל תנועה הכי קטנה תעיר אותו

מה את יכולה לעשות? להשכיב את תינוקך במשטחים המאפשרים ערסול, שעוזרים לשרירים להרפות כמו ערסל, פוף, מנשא בד.

 

עכשיו, כשאת יודעת אני מבטיחה לך זה יקרה בקלות, ברוגע ובנינוחות ותוכלי לישון טוב יותר.

התמדה ועקביות זה שם הסיפור ואני לגמרי סומכת עלייך שתצליחי.

baby-sleeping-with-teddy-bear.jpg

כמה שעות תינוק צריך לישון ובמה זה תלוי?

תינוק בגיל לידה ועד 3 חודשים ישן בסביבות 16-17 שעות ביממה.

בהתחלה התינוק בעצם רוב הזמן ישן. זה בעיקר מה שעושה. הוא קם מדי פעם לאכול, להחליף בגדים או חיתול, מקלחת, אבל רוב הזמן הוא פשוט ישן.

ומה עם התינוק שלך ישן רק 14 שעות ביממה? זה גם טוב, בתנאי שכל אפיזודת שינה היא לפחות 45-60 דקות. זהו זמן המינימום בו המנוחה נרשמת במוח כשינה.

השאלה שעליה צריך להקפיד היא כל כמה זמן צריך להרדים אותו אחרי שהתעורר? והתשובה היא כל שעה וחצי (בתקופה הראשונה של לידה עד 3 חודשים) כלומר, הוא ער שעה וחצי ואז את מחזירה אותו לישון. ככל שישן יותר במהלך היום כך זה יסדר לו גם את השינה במהלך הלילה מפני שזהו מחזור של 24 שעות והיום והלילה תלויים זה בזה.

 

מדוע חשוב שישן כל כך הרבה? כי בשינה הוא גדל, כל המערכות שלו מתפתחות, המוח שלו מתפתח, ובמקביל מנקה את כל המידע שלא צריך. השינה חיונית להתפתחות התינוק, והכי חשוב, הוא יקום לאחריה נינוח ורגוע, ואז הוא ימעט לבכות.

 

ובמה בעצם תלויים הרגלי השינה שלו?

 1. בגנטיקה

 2. בטמפרמנט שלו

 3. בהחזקה השרירית של גופו (טונוס שרירים) 

 4. בהרדמה כל שעה וחצי

 5. במצבו הריגשי (מבוהל או נינוח)

התינוק נרדם במנשא. האם להוציא אותו? ובכלל, כמה זמן נכון שישן במנשא?

"כל פעם שאני שמה את התינוק שלי במנשא בתנוחת ערסול הוא מיד נרדם, אני מרגישה שזה לא בסדר, אני לא רוצה שהוא כל הזמן ישן ואני לא יודעת אם להעיר אותו או לא...מה לעשות?" זו אחת השאלות שאימהות שואלות אותי על בסיס קבוע...

אז לפני ה"מה לעשות" בואי נבין למה זה קורה...

תנוחת הערסול במנשא מחזירה את התינוק מיד לחוויית רחם ולתנוחה עוברית ובעצם לכל התנאים אותם קיבל. הוא שומע מקרוב מאוד את פעימות הלב, מרגיש את חום הגוף, מרגיש שנושאים אותו באוויר, מקבל תנועה מגע וקול, בדיוק כמו שהיה לו ברחם, ואלה בדיוק הדברים שעזרו לו להירדם כשהיה שם. זו חוויה רחמית שהוא מאוד אהב עד לפני רגע, היא מאוד מוכרת לו והוא תמיד יחפש לחזור אליה ולכן אין בעיה עם זה שהוא נרדם במנשא, להיפך, הייתי ממליצה לך אפילו לעטוף אותו כמה שיותר, עם כל שכבות הבד, כדי שהחוויה תהיה כמה שיותר אינטימית, חשוכה, עוטפת...הכי קרוב לחוויית רחם.

חשוב כמובן לאפשר לו לחוות גם שעות ערות מחוץ למנשא. הייתי רוצה שיבלה על המזרון, שיתאמן בהרמת ראש, שיחזק את הגוף שלו ואת שאר המערכות. 

אז כמה זמן זה נכון במנשא?

אם במצטבר את מגיעה לבין 5-6 שעות המפוזרות על פני היממה, זה מעולה. ואם את שמה אותו במנשא ואת רוצה שהוא יהיה יותר פעיל, שימי אותו מדי פעם בתנוחת בטן לבטן בה הוא צריך להחזיק עצמו יותר מאשר בערסול. את יכולה להוסיף תוך כדי ריקוד, תנועה, צעידה...

 

מה לגבי תינוקות פגים שנולדו טרם הזמן?

עבור תינוק פג השהות במנשא מדהימה ותהפוך לחוויה מתקנת במקום כל שעות הרחם אותן הפסיד. במקרה כזה נשים אותו כמה שיותר שעות במנשא, זה הדבר הקרוב ביותר לרחם שאני יכולה לתת לו. המנשא הוא חוויה מדהימה ומעצימה לשניכם. היא מאפשרת לו לקבל עוד קצת "זמן רחם" ולקבל בטחון, ולך היא מזמנת רגעי בונדינג מיוחדים במינם, ולא פחות חשוב, משחררת לך את הידיים לפעילות בזמן שהוא נמצא עלייך.

התינוק שלך נרדם רק עלייך. מה לעשות?

את אחרי לידה ואת לגמרי מותשת כבר, התינוק שלך יכול לישון עלייך בשקט חצי שעה ויותר, ובשנייה שאת מניחה אותו, הוא מיד מתעורר ומתחיל לבכות.

זה הרי לחלוטין לא הגיוני...

לפני שאסביר למה הוא מתעורר, חשוב לי לומר לך, שעבור התינוק, להירדם על הידיים ובעיקר תוך כדי תנועה, זה הדבר הכי נכון, מרגיע, מנחם ומוכר. זה הדבר שהכי קרוב לחוויית הרחם  אותה הוא זוכר ואוהב. זה לא שאת עכשיו מפנקת אותו ומרגילה אותו לידיים, "עשית את זה" עוד קודם במשך 9 חודשים, הוא ממש לא רוצה שנות הרגלים עדיין....

 

השאלה שחשוב לי לבדוק היא באיזה אופן את מעבירה אותו למיטה/ לעריסה/ למשטח...האם לשכיבה על הגב? על הבטן? על הצד? 

שכיבה על הגב היא שכיבה שבאופן אוטומטי פותחת את התינוק ואת גופו וגורמת לרפלקס הבהלה (רפלקס מורו) מיד להתעורר ומכאן הבכי. תינוק לא יודע בהתחלה לישון על הגב, זו התנוחה הכי פחות נוחה עבורו ולכן מתעורר.

שינה על הצד או על הבטן מותאמות הרבה יותר מבחינה התפתחותית ושילדית ומאפשרות לו להישאר בכפיפה הפיזיולוגית עימה הוא נולד.

אז נכון....ההנחייה של משרד הבריאות היא לא להשכיב על הבטן או על הצד, אבל אם במהלך היום התינוק צמוד אלייך ואת כל הזמן בהשגחה כשהוא בעגלה או בעריסה, הייתי ממליצה לך להשכיב גם על הצד או הבטן ולהרוויח שינה שקטה ורגועה, בנוסף, את יכולה תמיד להוסיף טפיחות מהאגן כלפי מעלה לכיוון הראש בכדי לייצר תנועה לאורך הגוף.